Kategorie
Hodowla

Prowadzenie hodowli królików

Króliki możemy mieć ze względów użytkowych bądź jako przydomową hodowlę. Chcą założyć na swoim terenie taką hodowlę, należy zapoznać się jak dbać o króliki, jak dobierać rasy oraz karmić je odpowiednią dietą. Króliki hodowlane dzielimy na kilka ras:

 • Futerkowe;
 • Wełniste;
 • Mięsne;
 • Mięsno – futerkowe;

W naszych regionach najczęściej hoduje się króliki mięsne. Przy takiej hodowli wykorzystuje się przede wszystkim rasy duże oraz średniej rasy szybko dojrzewającej. Króliczki rasy rex, wykorzystywane są w hodowli futra. Natomiast rasa taka jak angorska wykorzystywana jest w celach wełnistych. One tak jak i futerkowe są najmniej popularne, ze względu na słabą trwałość materiału.

Królik hodowlany jako mięso

W Polsce mięso królicze nie jest jeszcze tak popularne, jak w innych krajach. Spożywane jest ze względu na niską zawartość tłuszczu i cholesterolu. Królicze mięso jest lekkostrawne oraz bogate w witaminy z grupy B, oraz związki mineralne, takie jak: żelazo, cynk, kobalt i miedź. Mięso z królika nie tylko wykorzystywane jest w diecie ludzi, ale również przerabiane jest na karmy dla zwierząt.

Do hodowli mięsnej wykorzystuje się króliki, które osiągają masę ubojową około 3 kilogramów, w zaledwie kilka miesięcy życia. W większości polskich hodowli, królicze mięso przeznaczone jest na eksport do innych krajów.

Chów królików – rodzaje

Jak w przypadku hodowli każdej zwierzyny, tutaj również dzielimy chów na rodzaje. Są one oczywiście uzależnione od preferencji hodowcy oraz zasobów, którymi dysponuje.

 • Chów ekologiczny

Hodowle, które cieszą się coraz większą popularnością. Trzeba zapewnić królikom odpowiednią powierzchnię, zarówno w pomieszczeniu, jak i na wybiegu. Karmione są one tylko ekologiczną paszą, która wpisana jest w przepisach.

 • Chów wolny (na wolnym wybiegu)

Również bardzo popularna w dzisiejszych czasach hodowla, która cieszy się większym gronem odbiorców. Tutaj króliki mają zapewniony stały dostęp do wybiegu. Jednocześnie mają przystosowane do potrzeb klatki do odpoczynku. Oczywiście muszą być one zabezpieczone przed słońcem, wiatrem czy deszczem. Tutaj również w przypadku klatek musi zostać zastosowany system odprowadzania odchodów królików.

 • Chów ściółkowy

Jest to chów, w którym klatki wyłożone są ściółką z siana. Taki rodzaju chowu, musi umożliwić królikom zbudowanie własnych gniazd. Mają większą przestrzeń, która daje im lekki komfort. Nie mają również dostępu do wybiegu poza klatką. Jednak są one na świeżym powietrzu, osłonięte przed warunkami pogodowymi, oraz chronione przed niebezpieczeństwami.

 • Chów klatkowy

Rodzaj chowu, gdzie króliki pozbawione są komfortu. Umieszczone w równych rzędach klatek w pomieszczeniach zamkniętych, bez możliwości wolnego wybiegu. Króliki narażone są na wzajemne zranienie, ograniczenie ruchu, stres.

Dieta królików – jak je karmić

Oczywiste jest, że odpowiednia i zbilansowana dieta jest potrzebna, aby wyhodować zdrowe zwierzęta. Pokarmy królików, powinny składać się z siana wysokiej jakości, warzyw, zielonki oraz paszy, która jest przeznaczona dla żywienia królików. Warto wykluczyć z ich diety produkty zawierających dużą zawartość cukrów jak i tłustych potraw.

Króliki hodowlane można karmić takimi paszami, które zawierają w sobie:

 • Jęczmień;
 • Owies;
 • Pszenicę;
 • Kukurydzę;
 • Otręby;
 • Nasiona roślin strączkowych (moczone);
 • Pastewne buraki;
 • Marchew;
 • Siano;
 • Susze z roślin motylkowych (kończyna, łubin, bobik, wyka kosmata)

Dieta królików hodowanych na mięso powinna być ciągle urozmaicana. Ważne jest, aby w diecie zapewnić królikom stały dostęp do świeżej wody. Najlepszym rozwiązaniem tutaj będzie montaż specjalnie dostosowanych poidełek.

Jakie korzyści osiągamy z hodowli królików?

Króliki to urocze zwierzęta, które też zachowujemy jako pupile domowe. Jednak w większości są traktowane jako dochód. Jakie więc mamy korzyści z takiej hodowli?

 • Króliki są zwierzętami hodowlanymi, które dostarczają nam wysokiej jakości mięso;
 • Prowadząc własną ekologiczną hodowlę, mamy pewność, co jadły oraz jakie warunki miały króliki;
 • Są stabilnym źródłem dochodu – ze sprzedaży mięsa oraz futra;

Króliki bardzo szybko się rozmnażają oraz uzyskują w krótkim czasie odpowiednią wagę do uboju. Tempo wzrostu zmniejsza koszty, które ponosimy, utrzymując króliki. Nie wymaga wielkiego wkładu.

Rozmnażanie królików

Posiadając hodowle królików możemy zdecydować się również na samodzielne rozmnażanie królików, bądź kupować maluchy od innych hodowli. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne rozmnażanie, musimy wiedzieć kilka rzeczy.

 1. Króliki klasyfikuje się jako poliestralne sezonowo, co oznacza, że ich okres rozrodczy występuje w okresie wiosenno-letnim;
 2. Króliki dojrzewają płciowo w okresie z upływem 6 miesiąca życia;
 3. Płodność tych zwierząt trwa do 5 lat;
 4. Występująca niska rodność sprawia, że samica kryta jest nawet 4 razy w roku;
 5. Ruja samic trwa od około 12 do 36 godzin – może być również wywołana obecnością samca;
 6. Samice, które używane są w wysokim rozrodzie, zapładniane są również poprzez inseminację (sztuczne zapłonienie, świeżo pobranym nasieniem);
 7. Ciąża królików trwa około 32 dni;
 8. Miot samicy wynosi nawet do 12 królików;

Trzy najpopularniejsze odmiany królików

Decydując się na hodowlę królików, nie tylko musimy zadbać o miejsce chowu, warunki czy żywność. Kluczowy jest dobór rasy pod naszą hodowlę. Wyróżniamy 3 najpopularniejsze rasy królików, które są hodowane na mięso. Poniżej opiszemy pokrótce każdą z ras.

 1. Króliki rasy nowozelandzkiej białej

Rasa królików, która cieszy się największą popularnością wśród hodowców. Jest opłacalną hodowlą ze względu pozyskiwania mięsa. Rasa ta wyróżnia się szybkim wzrostem. Dodatkowo atutem tej odmiany jest ich umięśniona budowa ciała. Jednocześnie sprawdza się w mieszaniu jej z innymi rasami. Warto wziąć ją pod uwagę planując hodowlę królików.

 1. Króliki rasy belgijski olbrzym

Już sama nazwa wskazuje, ze króliki te cechują się dużą odmianą. Rasa ta zdobyła uznanie wśród polskich hodowców i została sprowadzona tutaj z Belgii. Zwierzęta mogą różnić się umaszczeniem futra, najczęściej spotykamy je w kolorze szarobrązowym. Królik tej rasy może osiągnąć nawet wagę 10 kilogramów, gdy skończy rok czasu. To kolejna z ras warta rozpatrzenia przy zakładaniu hodowli królików, jest w stanie zapewnić hodowcy spory zysk.

 1. Króliki rasy kalifornijskiej

Kolejna popularna rasa, która wywodzi się z rejonu niedaleko Kalifornii. Hodowcy wybierają ją ze względu na mięso, ale również na futro. Cechują się również szybkim wzrostem. W ciągu 90 dni potrafią uzyskać masę 2 kilogramów.

W pigułce – czyli streszczenie informacji

Hodowla królików w dzisiejszych czasach zdobywa coraz większe uznanie i cieszy się dużą popularnością. Nie tylko na właściwości mięsa, które uznawane jest w dietach, jako zdrowe i bogate we właściwe składniki odżywcze. Również brane jest pod uwagę ze względu na opłacalność hodowli. Dieta królików powinna być zbilansowana, dostosowana do wieku królików oraz składać się z witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.